1. Co to jest domena ?

Domena internetowa to niepowtarzalny adres w Internecie, pod którym można uzyskać dostęp do danych usług (strony WWW, konta e-mail, serwery FTP) w Sieci. Aby dana strona WWW była widoczna w Sieci, potrzebny jest dodatkowo serwer, na który będzie wskazywała dana domena. Serwer ten jest konieczny do utrzymania plików strony WWW.

 

2. Jak wybrać nazwę domeny ?

Nazwa domeny powinna być starannie przemyślana – np. powinna kojarzyć się z Tobą, nazwą Twojej firmy lub typem działalności, jaką prowadzisz. Należy pamiętać, że domena jest wartością unikalną i nie istnieją dwie identyczne domeny, wiec pośpiech przy ich rejestracji jest wskazany (obowiązuje zasada pierwszeństwa). Należy pamiętać, iż jeśli wybrana nazwa jest zajęta, zawsze można sprawdzić pożądaną nazwę z innymi końcówkami, np. jeżeli domena firma.pl jest zajęta, być może firma.com, firma.eu, firma.com.pl, lub domena z innym rozszerzeniem jest wolna.

 

 

3. Jakie są korzyści z posiadania domeny ?

Domena to nie tylko wizytówka Twojej firmy lub osoby w Sieci. Oprócz oczywistych profitów, takich jak prezentacja oferty w Internecie, pozyskiwanie nowych Klientów (poprzez dostęp do informacji umieszczonych na stronie WWW, wymianę informacji za pomocą poczty elektronicznej), domena sama w sobie jest wartością niematerialną i może być przedmiotem kupna/sprzedaży na rynku.

 

 

4. Jakie są rodzaje domen ?

Rodzaj domeny określa jego końcówka. Generalnie domeny można podzielić na narodowe, europejskie i globalne. Domeny nie różnią się zasadami działania, a jedynie rozszerzeniami i przyjętymi zastosowaniami tych domen.Domeny narodowe to np. .pl (Polska), .uk (Wielka Brytania), .fr (Francja). Domeny europejskie mają końcówkę .eu. Domeny globalne to np. .com (dla firm), .net (dla podmiotów związanych z Siecią), .org (dla organizacji i stowarzyszeń), .info (dla serwisów informacyjnych), .biz (dla serwisów komercyjnych).

 

 

5. Co to jest domena funkcjonalna narodowa ?

Domena funkcjonalna narodowa łączy cechy domeny globalnej i narodowej: np. com.pl, org.uk, gov.de.

 

6. Co to jest domena regionalna ?

Domena regionalna to narodowa domena zawierająca nazwę miasta lub regionu, np. waw.pl, pomorskie.pl, lowicz.pl.

 

7. Jakie są zasady tworzenia domen ?

1. Nie można rejestrować domen będących jednocześnie nazwą usługi sieciowej, np. WWW, http, ftp.
2. Minimalna liczba znaków wynosi:
– dla domen polskich: 1
– dla domen europejskich: 2
– dla domen globalnych: 3
3. Maksymalna liczba znaków wynosi:
– dla domen z końcówką .biz: 24
– dla pozostałych domen: 63.
4. Nazwa domeny polskiej i europejskiej może składać się z:
– liter, w tym polskich znaków
– cyfr
– znaku myślnika (nie może on jednak występować na początku, końcu oraz równocześnie na 3 i 4 pozycji w nazwie domeny).
5. Nazwa domeny globalnej może składać się z:
– liter, bez polskich znaków;
– cyfr
– znaku myślnika (nie może on występować na początku oraz na końcu nazwy domeny). 

8. Jak zarejestrować domenę z polskimi znakami diakrytycznymi ( z ą, ę, ć, ś itd.) ?

Informacje o rejestracji domen polskich ze znakami diakrytycznymi dostępne są na stronie serwisu: http://www.ietf.org oraz w informatorze NASK „Rejestracja domen IDN (Internationalized Domain Names) w domenie .PL”, dostępnym na stronie dns.pl. Informacje o rejestracji domen europejskich ze znakami diakrytycznymi, opisane są na stronach EURidu .Nie ma możliwości rejestracji domeny globalnej oraz innych domen narodowych z polskimi znakami diakrytycznymi.

 

9. Co to są serwery nazw DNS ?

Serwery nazw DNS (z ang. Domain Name System) to w praktyce nazwy serwerów zawierających konfigurację całej domeny – muszą być zawsze przypisane do domeny, aby przeglądarka internetowa „wiedziała”, gdzie szukać zawartości strony, wysłać emaila itp. Wszelkie rekordy domeny (np. A, MX, CNAME) konfiguruje się właśnie na serwerze DNS. DNS zapewnia rejestrację nazw domen internetowych i ich powiązanie z numerami IP a także realizuje bieżącą obsługę komputerów odnajdujących adresy IP odpowiadające poszczególnym nazwom.Krótko mówiąc: DNS „tłumaczy” ciąg używanych przez Internautów znaków (złożonych z liter i cyfr) – nazw domen na ciąg cyfr – znaków rozpoznawalnych przez sieć komputerową.
Światowy system nazw domenowych składa się z wielu instytucji administrujących:
 ICANN – (z ang. Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) – Internetowa Korporacja ds. Nadawania Nazw i Numerów zajmuje się między innymi przyznawaniem nazw domen Internetowych oraz nadzorem dotyczącym działania serwerów DNS. Jest to prywatna organizacja non-profit. ICANN zajmuje się administrowaniem adresami IP, zarządzaniem domenami, serwerami DNS najwyższego poziomu, przyznawaniem parametrów protokołom internetowym.
 EurID – (z ang. European Registry for Internet Domains) sprawuje nadzór nad domeną .eu oraz subdomenami.
 NASK – (Naukowa Akademicka Sieć Komputerowa) sprawuje nadzór nad domeną .pl oraz subdomenami.Rządy poszczególnych krajów sprawują nadzór nad domenami swoich państw. Zwykle przekazują zarządzanie wyspecjalizowanym instytucjom. W Polsce jest to NASK , natomiast dla domen „rządowych” typu gov.pl – IPPT PAN.

 

10. Co to znaczy zarejestrować domenę ?

Rejestracja domeny jest pewną procedurą, która mówi o tym, że Abonent nabywa prawa do wyłączności i dysponowania domeną w indywidualny sposób w określonym przedziale czasowym.Rejestracja domeny nie jest równoznaczna z wykupieniem wieczystego prawa własności. Istnieją minimalne i maksymalne okresy rejestracji danej domeny (od 1 do 10 lat). Należy pamiętać o odnowieniu domeny przed upływem daty jej wygaśnięcia.

 

11. Kto to jest Abonent domeny ?

Abonent domeny to użytkownik, który zarejestrował wybraną przez siebie domenę i nabył prawa do jej dysponowania przez okres zarejestrowania.

 

12. Jak to się dzieje, że strona internetowa jest wyświetlana w sieci ?

Aby Twoja strona wyświetlała się w sieci Internet oprócz tego, że jest wykonana, to zawartość całego dokumentu powinna być umieszczona na komputerze, który jest podłączony do sieci Internet 24h na dobę. Taki komputer nazywamy serwerem WWW. Na serwerze przechowywana jest zarówno zawartość strony, jak i poczta elektroniczna. Umożliwia to magazynowanie informacji dowolnej wielkości. Inni użytkownicy podczas Twojej nieobecności łączą się z Twoim serwerem WWW, odczytują zawartość Twojej strony, pozostawiają dla Ciebie pocztę. Ty, po włączeniu swojego komputera, łączysz się ze swoim serwerem i odbierasz pocztę.

 

13. Na jaki okres można zarejestrować wybraną domenę ?

Minimalny czas utrzymania domeny to 12 miesięcy. Obecnie, zarówno dla domen polskich, jak i europejskich i globalnych, maksymalny czas utrzymania wynosi 10 lat (czyli 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 lub 10 lat).

 

14. Jak dokonać zmiany delegacji domeny ?

Delegację domeny można zmieniać zarówno w panelu administarcyjnym, lub po porstu wysyłajac informację na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

W panelu administarcyujnym zmiany dokonać można w sekcji DNS > -zmiana delegacji dns. Należy zaznaczyć pierwszy dns (checkbox nad przyciskiem zamień), następnie wpisać w polu Nazwa hosta nazwę serwera dns i zatwierdzić przyciskiem zamień. Dla drugiego z dnsów operację należy powtórzyć zaznaczając ns2. Aby dodać kolejny serwer należy w polu Nazwa hosta wpisać adres serwera, a następnie zatwierdzić przyciskiem dodaj. Zmiana delegacji widoczna jest po upływie czasu propagacji domeny, czyli inaczej mówiąc rozprzestrzenieniu się po Internecie informacji o nowych dns-ach. Czas ten to teoretycznie do 24 godzin, jednakże zazwyczaj zmiany widać dużo szybciej.  Można zamieniać jednocześnie dns dla wielu domen, zaznaczając odpowiednie serwery do zmiany dla każdej z domen.

 

15. Jak uzyskać dane dostępowe do panelu Abonenta ?

Aby zalogować się do panelu abonenckiego, można skorzystać z nastepujace linku: Panel Abonenta

Jeżeli nie pamiętasz swojego loginu i hasła, napisz po porstu maila na Nasz adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. koniecznie podając nazwę dpmeny, użytkowanika lub firmy.

 

16. Czym różni się zmiana danych abonenta od cesji domeny ?

Cesja domeny służy do zmiany dysponenta domeny natomiast zmiana danych Abonenta dotyczy uaktualnienia wszelkich zmian dotyczących danych obecnego Abonenta.

 

17. Co to jest kod AuthInfo ?

Jest do kod dla domen polskich (.pl) w postaci krótkiego ciągu alfanumerycznego jednoznacznie autoryzujący domenę. Kod jest niezbędny podczas operacji zmiany Rejestratora domeny. Informacje o udostępnianiu kodu Authinfo można uzyskać kontaktując się z Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

18. Co to jest transfer domeny ?

Transfer domeny to inaczej zmiana firmy obsługującej domenę – Rejestratora domeny. Abonent musi potwierdzić transfer przy pomocy autoryzowanego adresu e-mail podawanego podczas rejestracji domeny u innego Rejestratora.
 Procedura przeniesienia domeny do naszego serwisu jest zawsze bezpłatna!

 

19. Jak dokonać transferu domeny dp naszego serwisu ?

Aby przenieść domenę do naszego serwisu niezbędny jest kod authinfo.Należy zwrócić się do obecnego Rejestratora domeny o uzyskanie kodu. Po otrzymaniu kodu w panelu Klienta /panelu abonenckim/ w sekcji Transfer domen > dodaj domeny należy wpisać nazwę domeny oraz zatwierdzić.
Domena pojawi się poniżej w sekcji Transferuj od partnerów NASK, gdzie należy wpisać kod authinfo oraz zatwierdzić transfer. Na adres podany w poprzednim rejestrze zostanie wysłana wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie transferu.
 Po potwierdzeniu otrzymanej wiadomości e-mail domena jest przeniesiona. Domenę przenieść można do 6 dni przed jej wygaśnięciem. Po jej wygaśnięciu można dokonać transferu z odnowieniem w okresie reklamacyjnym.

 

19. Jakie są zasady ukrywania danych osobowych Abonentów nazw domen ?

W przypadku rejestracji domen polskich dane osobowe osób fizycznych są domyślnie ukryte. Jeżeli Użytkownik wyraża zgodę na publikację danych osobowych w NASK, powinien w procesie rejestracji domeny, wybrać opcję „Jawne”. Dla wszelkich organizacji (firm, stowarzyszeń itp.) dane takie jak nazwa, adres oraz numer telefonu są zawsze jawne.

W przypadku rejestracji domen europejskich do zastosowań prywatnych dane osób fizycznych są zawsze ukryte i nie można tego zmienić. Zawsze widoczny jest jednak autoryzowany adres e-mail. Do domen przypisywany jest również jawny kontakt techniczny, domyślnie tworzony na podstawie danych abonenta. Może on być edytowany już po utworzeniu domeny.

W przypadku rejestracji domen globalnych oraz domen z rozszerzeniami narodowymi innymi niż polskie, dane osobowe Abonentów są domyślnie jawne. Jeżeli ukrycie danych dla danego rozszerzenia jest możliwe poprzez usługę typu Privacy Protection, wtedy też jej aktywacja jest możliwość po wniesieniu stosownej, cyklicznej tak samo jak odnawianie domen opłaty.